Acest subiect conține 12 răspunsuri are 9 voci și a fost actualizat ultima dată de Poza de profil pentru Scorus Scorus acum 2 ani, 1 lună.

• Autor
    Postări
    Poza de profil pentru EDMUNDO
    EDMUNDO
    Administrator

Afla mai multe despre The Hague University of Applied Sciences si despre cum poti deveni student aici!

Poza de profil pentru
    Anonim

Buna! Imi puteti spune va rog conditiile de acceptare pentru Industrial Design Engineering? Este nevoie de eseu personal? Care sunt procedurile si pasii pentru a aplica la The Hague? Multumesc frumos! :)

Poza de profil pentru
    Anonim

Bună Maria,

Condițiile de acceptare pentru programul IDE sunt următoarele:
    – Certificat de engleză (IELTS minim 6, TOEFL minim 80 puncte, CAE minim C)
    – Foaie matricolă clasele 9-11
    – Scrisoare de intenție
    – Scrisori de recomandare de la minim 2 profesori
    – CV

+ Diploma de Bacalaureat :-)

Acest program necesită Matematică și/sau Fizică ca materie studiată in timpul liceului.

Pașii de aplicare ii poti urmării folosind link-ul mentionat mai sus:
    http://www.thehagueuniversity.com/bachelor-studies/admissions-and-finances/application-process/enrolment

Pentru mai multe intrebări legate de universitate și nu numai iți stau la dispoziție :-)

Succes!

Poza de profil pentru
    Anonim

Buna! Doresc mai multe informatii si conditii de acceptare pentru European studies la The Hague University of Applied Sciences, deoarece mi se pare un domeniu foarte interesant
    *Off topic*
    Asta nu are legatura cu subiectul discutiei, dar nu stiu unde altundeva as putea apela.
    Sunt intr-un impas si am nevoie de ajutor. Acum un 1 an m-am hotarat sa studiez psihologia in Anglia, dar cand am vazut cat de mari sunt taxele am dat inapoi. Pana cand, Edmundo a ajuns la mine in liceu cu o prezentare despre oferte si in alte tari, am descoperit Olanda, taxe mai mult decat acceptabile si oferte educationale de la foarte multe universitati. Dupa cum am mentionat, imi doresc nespus de mult sa studiez psihologia dar in Olanda, cel putin la facultatile unde am gasit acest profil, trebuie sa fi studiat matematica, iar daca nu, se dau examene de admitere din matematica. Eu sunt la profil uman – filologie si nu mai fac matematica, iar de ceva vreme ma tot intreb daca acest lucru imi va afecta viitorul si locul mult dorit la o universitate in Olanda unde sa studiez psihologia. Exista vreo universitate unde nu este nevoie de matematica pentru a studia psihologia? Daca nu, ce sfaturi sau alternative imi puteti oferi?
    Astept cu nerabdare un raspuns. Multumesc!

Poza de profil pentru
    Anonim

Bună Andra,

European Studies este un program divers iar cursurile studiate se axează pe PR, Foreign Languages, Marketing si Politics. In mod normal, European Studies durează 4 ani dar ai și opțiunea fast-track (in funcție de performanțele tale in timpul liceului, poți să optezi pentru varianta intensivă ce durează 3 ani).

Pe durata programului vei fi nevoita să-ți alegi 2 limbi străine (una nouă pe care să o incepi, iar celalaltă să o continui in funcție de nivelul tău). Limbile străine pe care poti să ți le alegi sunt următoarele: Dutch, French, German, Spanish, Italian or Russian.

Timp de un semestru la inceputul anului III, vei avea posibilitatea să faci un schimb de experientă cu o universitate parteneră (aprox. 100 de optiuni). Apoi, la inceputul anului IV vei fi nevoită să lucrezi timp de 5-6 luni intr-o poziție de Internship pe un domeniu relevant studiului.

Pentru mai multe informații și/sau intrebări legate de facultate sau despre viața in Haga iți dau la dispoziție :-)

Legat de psihologie, din cate știu eu in Olanda iți cer totusi un nivel de matematică destul de ridicat; majoritatea necesită matematica ca materie testată la examenul de Bacalaureat. Din pacate, nu am alte sfaturi pentru tine despre cum ai putea să procedezi.. dar iți urez mult succes!

Poza de profil pentru
    Anonim

Buna! As vrea sa stiu cum se procedeaza cu platirea taxei de scolarizare? Am inteles ca pana la data 1 septembrie trebuie sa fac aceasta plata. Am nevoie de pasaport sa merg in Olanda? Multumesc anticipat!

Poza de profil pentru
      Anonim

Bună Oana,

Poți opta pentru un transfer bancar din Romania in Olanda (comisionul tranzacției variază in funcție de bancă, undeva intre 25-40 EUR). Dacă plănuiesti să ajungi inainte de 1 septembrie in Olanda, poți opta să plătesti dintr-un cont bancar olandez – asta implică să-ți deschizi un cont bancar in Olanda, după care să autorizezi (online) facultatea să retraga banii din contul tău. Odată ce ai obtinut contul bancar, este necesar să completezi pe Studielink.nl doar datele contului – retragerea propriu-zisă se va face pe 25 septembrie.

Pentru cetățenii romani nu este necesar pasaportul, poți călatori fară probleme cu buletinul.

Succes!

Poza de profil pentru
    Anonim

Bună!

Sunt curioasă cum este orașul Haga – dacă e aglomerat sau mai liniștit, dacă are spații verzi și obiective culturale și așa mai departe.
    De asemenea, care examen de limba engleză este mai potrivit dintre IELTS și CAE? Am o mare dilemă în privința asta deoarece mă gândesc că dacă dau IELTS, nu va mai fi valabil când voi aplica pentru master, deci voi fi nevoită să dau alt test.

Mulțumesc anticipat!

Poza de profil pentru
    Anonim

Buna :) am fost acceptata la aceasta facultate si as avea câteva întrebări.
    1) cum e viata de student aici?
    2) exista vreun grup pe Facebook unde sunt studenții romani de la aceasta facultate ?
    3) ma poate ajuta si pe mine cineva cu câteva sfaturi unde pot găsi cazare aproape de facultate? Pt ca pe duwo nu mai gasesc mare lucru acum.
    Mulțumesc anticipat

Poza de profil pentru
    Anonim

Buna ! Sunt elev , deocamdata in clasa a XI-a si problema sta in felul urmator. Sunt extrem de interesat pentru a aplica catre un Bachelor de International&European Law si avand in vedere rankul facultatii sunt doritor de a aplica aici. Cu toate acestea, sunt inca in dubii intre a alege un Bachelor de Applied Sciences(care este la Haga) sau un Bachelor de research( Groningen). Nu am inteles foarte bine, dar ceea ce ma atrage in special la cea din Haga este internship-ul,iar ceea ce ma atrage in vederea Universitatii Groningen este faptul ca dintr-o anumita perspectiva este mai avantajos sa studiezi Law mai in detaliu, fiind o facultate de research. Stiu ca poate suna oarecum infantil, dar ceea ce ma intereseaza in special este posibilitatea de internship.. De exemplu, incercand sa fiu putin mai explicit, dupa terminarea studiilor la o facultate de cercetare , doresti sa aplici pentru un internship. (daca e posibil, habar n-am). Atunci presupun ca intervin niste costuri. (care ar fi acelea?).In plus, as considera o facultate de reasearch pentru posibilitatea de master, insa nu e neaparat un motiv de baza. Fiind mai clar, am inteles ca pt a obtine o posiblitate de master dupa ce ai terminat o facultate de Applied Sciences , este putin mai delicata treaba…nu stiu daca am dreptate. Spre exemplu, am terminat International&European Law aici, dar as mai dori sa fac un master . Dupa acel master, posibilitatea de anjajare va fi aceeasi? stiu ca poate suna absurd dar chiar ma intereseaza acest lucru. Alta intrebare ar fi daca, costurile din Haga sunt mult mai exgerate in comparatie cu un oras gen Groninge, Maastricht, Tilburg. Este evident ca ar fi o oarecare diferenta , dar din punctul meu de vedere, mancarea ar trebui sa fie cam la acelasi pret (de la supermarket), comparatie cu un supermarket din Groningen.(Asa este? ) .
    Am vazut diferite opinii pe internet cum ca, pentru a studia LAW este mult mai ok sa studiezi la o facultate de research,desi…nu sunt chiar atat de sigur in privinta asta.

Poza de profil pentru
      Anonim

De asemenea, Am uitat sa mentionez faptul ca, ma atrage foarte mult sa studiez International&European Law la Haga datorita orasului definitoriu acestei facultati. As dori sa stiu daca este doar o iluzie , sau intr-adevar se pune accent pe acest program, fiind la Haga.

Poza de profil pentru Scorus
        Scorus
        Participant

Internship-ul il poti face oricand (in vacante, de exemplu), daca facultatea pe care o alegi nu are in programul ei si acest lucru. Trebuie sa vezi ce organizatii/companii scot la concurs posturi de internship si trebuie sa aplici, asta e tot. Facultatea in domeniul law nu ti-o alegi dupa programul de internship, ci, mai degraba, in functie de ceea ce doresti sa faci dupa terminarea facultatii. Facultatile de research sunt alese mai degraba in vederea unui program universitar complet (bachelor-master-PhD), cele de applied sciences neoferind un program doctoral. Asadar, daca te gandesti si la doctorat, preferabil ar fi sa aplici la research univ. Apoi, daca doresti un master la reasearch, in urma unui bachelor la applied sci., poate fi o mica problema (completarea curriculei cu cursuri pe care nu e-ai facut). NU internship-ul e problema, ci traseul tau viitor. In functie de acest lucru faci alegerea, si nu de internship, pe care ti-l poti procura oricand, uneori poti fi si platit pt asta, aplicand acolo unde te intereseaza.
        Bafta multa si alegere inteleapta!

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.