Acest subiect conține 21 răspunsuri are 9 voci și a fost actualizat ultima dată de Poza de profil pentru  Anonim acum 2 ani, 5 luni.

• Autor
    Postări
    Poza de profil pentru EDMUNDO
    EDMUNDO
    Administrator

Afla mai multe despre Stenden University of Applied Sciences si despre cum poti deveni student aici!

Poza de profil pentru
    Anonim

Salut,

Numele este Vladut Marian Dragomir (dar imi puteti spune Vlad, e mult mai usor), am 21 de ani si momentan studiez International Hospitality Management la Stenden University of Applied Sciences, situata in Leeuwarden, Olanda. Sunt student in anul 2, fac parte din organizatia ambasadorilor internationali ai facultatii si sunt aici sa va raspund la orice intrebare aveti legata de viata din Olanda, universitatea Stenden, programe oferite, aplicatii, taxe, costuri personale, etc.

Universitatea Stenden se bazeaza pe management, avand in vedere ca oferim 10 programe conectate la acest subiect, dintre cele mai importante fiind Hospitality Management, Tourism Management, Media and Entertainment Management. Pentru a va face o idee despre ce oportunitati exista in cadrul management-ului, 96% din absolventii facultatii isi gasesc loc de munca in primele 3 luni de la absolvire la companii prestigioase in domeniul ospitalier, al turismului, al marketing-ului, business, etc.

In cazul in care sunteti interesati sa aflati detalii despre Stenden, nu ezitati sa ma contactati!

Pentru mai multe informatii si detalii despre facultate, ne puteti contacta si prin urmatoarele metode:

1. Site-ul universitatii : http://www.stenden.com
    2. Pagina oficiala Facebook a ambasadorilor: Stenden Ambassadors

Poza de profil pentru
      Anonim

Buna, taxa de scolarizare se poate plati si in rate ? Exista posibilitatea gasirii unui internship sau a unui job ?
      Multumesc

Poza de profil pentru
    Anonim

Buna Irina!

In legatura cu taxa de scolarizare, intr-adevar, se poate plati si in rate. In 4 sau 5 rate, daca nu ma insel. Totodata, internship vei avea in ultimul an de licenta, anul 4, platit desigur. Acesta face parte din programul de studiu propriu-zis. Insa trebuie sa iti spun ca nu e foarte usor sa iti gasesti un job. Limba poate reprezenta o bariera, avand in vedere ca se cere olandeza. Insa sunt joburi precum ture de noapte in cluburi la garderoba, sau ospatar in restaurant care serveste bauturi sau altele in domeniul ospitalier. Ideea e sa doresti tu sa muncesti intr-un astfel deloc, depinde si de tine.

Sper ca informatia sa te fi ajutat si te astept si cu alte intrebari! Cu cea mai mare placere!

Poza de profil pentru
    Anonim

Salut , care sunt cerintele acestei facultati pe domeniul International Hospitality Management ?

Poza de profil pentru
    Anonim

Salut Andrei!

Pentru a aplica la Hospitality Management vei avea nevoie in primul rand de o scrisoare de motivatie. E cel mai important document al dosarului, as putea spune. Pe langa scrisoare, iti sugerez sa ai 2 recomandari de la profesori, iar foaia matricola iti va fi ceruta pentru a vedea mediile din liceu. In legatura cu examenul de limba engleza, momentan se discuta daca va fi sau nu nevoie de certificat pentru studentii romani, insa iti recomand sa ai unul deoarece te va ajuta. Nivelul de engleza necesar este destul de ridicat, mai ales la materii precum finante, contabilitate, economie. Cambridge, Toefl sau Ielts sunt acceptate; nivelul C la cambridge, minim 80 la Toefl Internet Based si minim 6 la Ielts. Nota de la BAC va fi exprimata in functie de dosarul pe care il vrei trimite.

Sper ca raspunsul sa fie destul de bun si te astept cu alte intrebari!

Poza de profil pentru
    Anonim

Buna! Am si eu o intrebare in legatura cu examenul de engleza pentru bachelor.In martie am fost la Riuf si un reprezentant aL facultati Stenden mi-a spus ca de anul asta pentru romani nu se mai cere examenu de engleza ,toefl,ielts si vreau sa stiu daca chiar este asa.Totodata as vrea a stiu ce nota mi-ar trebui la bacalaureat pentru a fi acceptata.

Mersi anticipat!

Poza de profil pentru
    Anonim

Buna Mihaela!

Intr-adevar cei de la Stenden au hotarat ca studentii romani sa nu mai aiba nevoie de certificat de limba engleza datorita nivelului mai inalt atins in timpul liceului. Insa se discuta despre acest lucru pentru a fi determinat daca e cea mai buna solutie sau nu. Ideea este ca nu iti trebuie neaparat un certificat de limba engleza, insa eu ti-as recomanda sa ai unul deoarece te va ajuta!

La Bacalaureat nu se cere o nota minima deoarece vei fi acceptata conditionat, pe baza dosarului depus de tine. Adica cel mai probabil tu nu vei avea inca BAC-ul dat la un momentul in care aplici. De aceea tu vei primi o confirmare conditionata. Ca sa iti faci o idee, ar fi foarte bine daca ai avea peste 7 sau 8. Cele mai importante documente sunt defapt scrisoarea de intentie si un CV in care este necesar sa ai si activitati extracurriculare precum voluntariate.

Sper ca raspunsul sa te fi ajutat si mult succes!

Poza de profil pentru
    Anonim

Salut Vlad.Eu am fost acceptat la Stenden, dar inca nu am o diploma de limba Engleza. Este nevoie sa dau un examen de limba Engleza? Competentele de limba Engleza nu sunt valabile?

Poza de profil pentru
      Anonim

Salut Vlad! In primul rand, felicitari! Cat despre examenul de limba engleza, Competentele sunt valabile. Dupa cum le spuneam tuturor studentilor, nu e o cerinta sa ai certificat de limba engleza, insa eu recomand deoarece ajuta mult. In ptimul rand, te ajuta pe tine in timpul studiului, din moment ce totul se face in engleza si sunt unele materii mai grele. Si in al doilea te ajuta la CV.

Dar in final, ideea e ca nu ai nevoie de un certificat de engleza anume, Competentele sunt suficiente. Eu doar recomand un certificat deoarece este la alt nivel. Mult succes si sper ca rasunsul meu sa te fi ajutat!

Poza de profil pentru
    Anonim

Prietenul meu a aplicat Si el la Stenden anul acesta si nici el nu are un examen gen toefl,ielts.Sa inteleg ca pe tine te-au acceptat si fara examen dar poti sa imi spui ce medie ai la bac pentru ca el are in jur de 6.40 dar abea a aplicat si am vrea sa stim ce sanse are.

Poza de profil pentru
      Anonim

Buna Mihaela!

Cand eu am aplicat, era nevoie sa am un certificat de limba engleza si deja il aveam; doar BAC-ul inca nu il aveam(sunt anul 2). Intre timp, s-au schimbat lucrurile la facultate si dupa cum spuenam si inainte Competentele Lingvistice de la BAC sunt suficiente.

Eu am avut 9,60 la BAC, insa imi este foarte greu sa iti spun ce sanse deoarece depinde foarte mult de celelalte documente din dosar. Pot doar sa iti spun ca scrisoarea de intentie e cea mai importanta deoarece stiu sigur ca o citesc atent. Ei incearca sa isi dea seama din ce scrie fiecare student daca are competentele necesare pentru a excela la un program precum management ( competente precum CQ=cultural intelligence, EQ=emotional intelligence, teamwork).

Sper ca raspunsul sa te fi ajutat! Mult succes!

Poza de profil pentru
    Anonim

Poti sa imi recomanzi niste sIteuri pe care as putea sa ma uit de ceva de inchiriat: studio,apartament?

Poza de profil pentru
    Anonim

Buna,imi puteti spune va rog ce semnifica IELTS, CAE? Multumesc.

Poza de profil pentru
      Anonim

Buna Cristina,

IELTS si CAE sunt examene/certificate de limba engleza. CAE este Cambridge defapt, iar IELTS este altul care pana la urma atesta faptul ca ai cunostinte avansate de limba engleza.

Poza de profil pentru
    Anonim

Legat de cazare,cam care sunt cele mai avantajoase optiuni?Cam la ce pret ar fi de persoana pe luna.Ne poti da o astfel de informatie Vlad?

Poza de profil pentru
      Anonim

Pretul cazarii variaza in functie de multi factori precum locatie, marimea camerei, conditii, tipul camerei, etc. Exista posibilitatea de a sta in campusul oferit de facultate care e peste de drum de facultate, insa costurile sunt de la 500 de euro/luna in sus, in functie de tipul de camera.

Majoritatea studentilor cauta individual, prin agentii sau direct la proprietari si deobicei preturile sunt intre 280-400 de euro/luna incluzand utilitati si internet. Eu ti-as recomanda sa cauti prin agentie precum Rots Vast, Kamer Bemiddeling Leeuwarden sau direct la proprietari ( pe pagina Facebook Leeuwarden’s Housing Market) si ai putea gasi. Insa te avertizez de pe acum ca e un proces destul de laborios. Iti ia mai mult timp sa gasesti chiria potrivita pentru tine.

Sper ca raspunsul te ajuta! Mult succes Vlade!

Poza de profil pentru
    Anonim

Salut Vlad!
    Cam ce ar trebui sa am la dosar si mai am nevoie de IElTS,CAE?

Poza de profil pentru
      Anonim

Salut Eduard,

Imi cer scuze pentru raspunsul intarziat, insa am fost plecat din localitate si nu mi-am verificat mail-ul.

Dosarul ar trebui sa contina o scrisoare de motivatie, foaia matricola, 2 recomandari de la profesori, un CV, iar examenul de engleza nu mai este obligatoriu. BAC-ul este de ajuns, insa eu te sfatuiesc sa iti dai un certificat pentru ca te va ajuta pe viitor si mai ales in timpul studiului la facultate.

Ca o informatie in plus, as dori sa te anunt ca aceste cerinte depind in functie de programul la care vrei sa aplici. De exemplu, scrisoarea de motivatie nu este obligatorie la toate programele facultatii. Pentru Hospitality Management este obligatorie, de exemplu.

Sper ca raspunsul meu te va ajuta si mult succes!

Poza de profil pentru
    Anonim

Salut Vlad,
    Mă numesc Irina și sunt absolventă la facultate. Deci urmez să-mi fac studiile de Masterat. Și am în gînd să aplic la una din universitățile din Olanda.
    Tind să menționez că sunt din Republica Moldova, dar am cetățenie română.
    Vreau să știu mai multă informație despre studiile masterale din Olanda , te rog mult , dacă mă poți ajuta.
    1. Vreau în domeniul Business-ului, Management-ului, care sunt costurile pentru studii?
    2. Costuri pentru cazare, ( este complicat să găsești cazare? cum poți să găsești mai usor și nu foarte scump?)
    3. Am întîrziat un pic și nu am aplicat pentru admiterea din toamnă , deci urmez să aplic în decembrie, este posibil?
    4. Este posibil să obții un ajutor financiar din partea statului, ce condiții trebuiesc îdeplinite?
    5. Este posibil să-ți găsești și un job part-time? (accepă oare profesorii ideea, ca studentul să posede și un job în timpul studiilor? )

p.s. Îți mulțumesc mult anticipat pentru timpul acordat. ( dacă mai apar careva întrebări am să ți le adresez neaparat)

Poza de profil pentru
      Anonim

Buna Irina,

In primul rand as dori sa mentionez ca programele de Master oferite la acest moment de facultatea noastra sunt International Hospitality and Service Management si International Tourism and Leisure Studies. Costurile sunt de aproximativ 11,000-12,000 de euro. Mai multe informatii vei gasi pe site-ul http://www.stenden.com la sectiunea Master’s Degree.

Cat despre cazare, iti sugerez sa cauti in private diferite agentii din orasul respectiv (adica Leeuwarden) sau pe grupul Leeuwarden’s Housing Market pe Facebook. Pretul unei camere este intre 250-500 de euro, in functie de marimea camerei, locatie, conditii.

Desigur, poti aplica linistita in decembrie, insa va trebui sa astepti pana in Septembrie 2016.

Ajutorul de la stat este posibil doar daca muncesti legal pe teritoriul tarii. Asta insemnand ca trebuie sa muncesti cu contract de munca o perioada de minim 56 de ore pe luna. Din pacate, e putin mai greu sa gasesti un loc de munca din cauza limbii. Pe langa asta, sunt multi studenti in acest oras, iar locurile de munca nu sunt asa de multe, dar nu vreau sa te descurajez. Exista posibilitatea de a gasi un loc de munca, insa trebuie sa cauti in mod intens. Profesorii accepta sa muncesti, nu se puna problema de a nu accepta.

Sper ca raspunsul meu te va ajuta si iti urez mult succes!

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.